10. – 15.10.2011.

 

Wymiana młodzieży polsko – niemieckiej Góra – Herzberg

 

Znowu razem

       

 

 

 

 

 

 

W trakcie obchodów jubileuszu 15-lecia współpracy polsko – niemieckiej między miastami Góra i Herzberg am Harz, Burmistrzowie Irena Krzyszkiewicz i Gerhard Walter wyrazili nadzieję na reaktywowanie wymiany młodzieży. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza oraz nauczyciele podjęli to wyzwanie. Trzeba przyznać, że bardzo szybko przystąpiono do działań zmierzających do zorganizowania wizyty uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły Ernst Moritz-Arndt Gymnasium.

Z inicjatywy nauczycielki języka niemieckiego pani Izabeli Kucharskiej oraz pomocy innych nauczycieli – pani Magdaleny Mielczarek, Ireny Dziamarskiej, Lucyny Sozańskiej, Ewy Gajewskiej i pana Mariusza Dziewica, udało się zrealizować tygodniowy pobyt 11 uczniów z Herzbergu wraz z opiekunami w naszym mieście. Goście przyjęci zostali bardzo serdecznie w domach rodzinnych naszych uczniów.

Pierwsze spotkanie o charakterze integracyjnym odbyło się, w dzięki gościnności pana Stanisława Żyjewskiego, w pięknym parku Jana Pawła II przy hali „Arkadia”. Panowała bardzo miła atmosfera, zostały przełamane pierwsze bariery kulturowe.

Następnego dnia odbyła się miła uroczystość wkopania „drzewka przyjaźni”. Aktu tego dokonali dyrektor LO pani Małgorzata Patrzykąt i opiekun niemieckiej młodzieży pan Andreas Scheppers. Następnie młodzież z LO i Ernst Moritz-Arndt Gymnasium wspólnie spędziła czas w Lesznie. Po krótkim zwiedzaniu miasta udali się do „Bowling Club”, gdzie wyśmienicie się bawili grą w kręgle.

Jak zwykle niezapomniane wrażenia pozostawiła wycieczka do stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia. Goście z Niemiec zwiedzili przepiękna wrocławską starówkę i okolice Hali Stulecia.

Bardzo serdeczne przyjęcie spotkało naszych gości w Starostwie Powiatowym w Górze. Starosta Powiatu pan Piotr Wołowicz wraz z Naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji panem Sławomirem Bączewskim opowiedzieli o walorach naszego powiatu. Ogromne emocje wzbudziła wizyta w PCDN i PPP w Górze, gdzie młodzież miała okazję zobaczyć salę, w której odbywają się zajęcia terapeutyczne dla dzieci z dysfunkcjami. Piękno naszego miasteczka i jego bardzo bogatą tradycję niemieccy uczniowie poznali dzięki wspólnej pieszej wycieczce pod przewodnictwem pana Grzegorza Aleksandra Trojanka.

Ostatniego dnia pobytu wybraliśmy się do Zielonej Góry. Za nim dotarliśmy do „grodu Bachusa”, podziwialiśmy przepiękny skansen w Ochli, a potem cieszyliśmy się urokami kąpieli w bardzo nowoczesnym Aquaparku. Pożegnaliśmy się w piątek na kolacji w restauracji „Rosette”.

W trakcie całego tygodnia wielką przyjemnością dla nauczycieli było obserwowanie uśmiechniętych, szczęśliwych uczniów. Z pełnym przekonaniem potwierdzamy, że nasi uczniowie doskonale posługują się językami obcymi, angielskim i niemieckim. To co bardzo cieszy to przede wszystkim doskonała komunikacja między młodzieżą obu krajów, którą również z wielkim zadowoleniem dostrzegł opiekun młodzieży niemieckiej pan Andreas Scheppers oraz jego towarzyszka pani Anna Ataszkiewicz.

Żegnając się na leszczyńskim dworcu z wielką przyjemnością patrzyliśmy na ostatnie uściski, łzy oraz słuchaliśmy wzruszających pożegnalnych słów. „Już za sobą tęsknimy”. Młodzież liceum odwiedzi swoich kolegów w Herzbergu w marcu 2012.

Te niezapomniane wrażenia mogły stać się rzeczywistością przede wszystkim dzięki ogromnemu wsparciu naszych wspaniałych górowian zarówno firm jaki i osób prywatnych. Dlatego z całego serca dyrekcja, nauczyciele i uczniowie LO składają serdecznie podziękowania:

Starostwu Powiatowemu w Górze, Firmie Gospodarstwo Rodzinne Kucharscy, Fundacji Pomocy Szkole im. Edwarda  Machniewicza, Pieczarkarni Adam Sulima, P.P.H.U Złotnik Tomasz Jaz/Marek Niewrzał, Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe „Jarex”, Aptece „Vita”, Firmie Handel Hurt-detal art. przemysłowymi  Halmet”, Bankowi Spółdzielczemu w Górze, Aptece „Zdrowie”, Pani Dorocie Łęckiej, PSS w Górze, Grupie Inicjatywy turystycznej SEZESKO, oraz wszystkim anonimowym darczyńcom.

 

Izabela Kucharska

koordynator wymiany